Victor Rebengiuc a fost prezent joi, 5 decembrie, în Piața Universității din București, la mitingul „România speră”, organizat înaintea celui de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale. Marele actor, în vârstă de 91 de ani, a spus că a primit amenințări cu moartea și cu linșajul, dar chiar și așa, el va vota duminică, 8 decembrie, cu Elena Lasconi.
Cuprins
Cuprins
Victor Rebengiuc, amenințat cu moartea în contextul alegerilor prezidențiale
Victor Rebengiuc și soția sa, actrița Mariana Mihuț (82 de ani) au fost la mitingul de susținere pentru calea pro-europeană a României. Marele actor a urcat pe scena amenajată în zona considerată un simbol al luptei pentru libertate, după Revoluția din 1989, și a spus că va vota cu Elena Lasconi în turul 2 al alegerilor, deși a a primit amenințări cu moartea.
”Mă bucur să văd că aţi înţeles ce trebuie făcut pentru ca viaţa noastră să continue în libertatea pe care o cereţi cu atâta putere şi pentru care va trebui să votăm duminică. Contrar ameninţărilor pe care le-am primit chiar astăzi, o ameninţare cu topoare în cap şi voi fi linşat şi voi fi călcat – urmele mele sângerânde, rămăşiţele mele sângerânde vor fi călcate în picioare de oameni, asta mi s-a spus, nu mai găsesc mesajul ori s-a şters – contrar acestor mesaje şi ameninţări eu duminică am să repet votul pe care l-am dat acum două săptămâni şi am să o votez din nou, şi să dea Dumnezeu să fie definitiv, pe Elena Lasconi. Vă îndemn, alegeţi calea asta, Lasconi, e un ocol mai mic, prin Câmpulung e mai apropiat decât prin Moscova” – le-a transmis Rebengiuc românilor.
Citeşte şi: Victor Rebengiuc, după moartea lui Bogdan Stanoevici: „Și-a căutat-o!”
Artiștii au venit în Piața Universității pentru susținerea Elenei Lasconi
La mitingul pro-democrație intitulat „România speră”, ce a avut loc de joi, 5 decembrie 2024, au participat peste 3.500 de oameni. Mitingul a fost organizat cu trei zile înainte de turul doi al alegerilor prezidențiale, pentru susținerea Elenei Lasconi. Printre cei prezenți la manifestație s-au numărat și multe personalități publice printre care Oana Pellea, Victor Rebengiuc și soția sa Mariana Mihuț, Ana Blandiana, Marius Manole, Dan Teodorescu & Trupa Taxi, Andreea Marin, Delia sau Tudor Chirilă.
La mitingul de joi s-a scandat „Libertate, libertate!”, „Jos comunismul”, ”Europa” și „România, trezește-te!”.
„Nu suport frigul, am ajuns un moș, din ăia pe care îi înjuram când eram tânăr. Fix ca ei am ajuns. Nu suport lucruri care altora li se par perfect normale. Astea… extremismul, fascismul, legionarismul, putinismul…” – a spus Dan Teodorescu la mitingul de joi.
„Mi se pare pare foarte ciudat că după atâția ani, 30 și ceva de ani de când eram aici în Piață, trebuie să mai explicăm ce înseamnă democrația. Asta mi se pare dureros” – a fost mesajul Oanei Pellea.
Foto – captură video / Hepta
Ultima modificare decembrie 6, 2024 11:46 am