Teo Trandafir, despre cum era Crăciunul în comunism: „Pare de nepovestit!”

Teo Trandafir (54 de ani) și-a reamintit cum erau sărbătorile de iarnă în perioada comunistă, înainte de 1989.

Îndrăgita prezentatoare de televiziune și-a deschis sufletul și a vorbit cu nostalgie, dar și cu un gust amar, despre copilărie, amintindu-și de greutățile și lipsurile de care mulți români sufereau în timpul dictaturii lui Nicolae Ceaușescu și a regimului comunist.

„Pare de nepovestit în această perioadă plină de bucurie!”

În cadrul unei campanii, intitulată ”Povești nespuse ale vedetelor”, inițiată de wowbiz.ro, Teo a mărturisit că pe vremea când ea era copil, sărbătorile de iarnă nu erau nicidecum echivalente cu belșugul din zilele noastre. Bradul de Crăciun era mai mult ”golaș”, fără globuri sau instalații luminoase, doar cu câteva bomboane înfășurate în hârtie colorată.

Citeşte şi: EXCLUSIV! Teo Trandafir, despre Revoluția din 1989: „Ne-au prigonit, ne-au spart casa. Doream să ne căsătorim. Au reușit să-mi ia și asta”

Pare de nepovestit în această perioadă plină de bucurie, a Sărbătorilor, dar Crăciunul pentru mine nu are doar aroma de belșug. Vrând-nevrând, gândul îmi zboară la o copilărie cu neajunsuri, cu un brad golaș, în care atârnau câteva bomboane din habar nu am ce, înfășurate în hârtie colorată, cu franjuri albe la capete – a povestit Teo Trandafir, potrivit sursei citate mai sus.

„Moșul nu a venit întotdeauna!”

Din fericire, astăzi lucrurile s-au schimbat complet, iar Crăciunul este acum așa cum ar trebui să fie. Cu toate acestea, Teo Trandafir nu îl mai așteaptă de mult pe Moș Crăciun, care venea doar uneori în casa copilăriei ei.

Citeşte şi: Ce a dezvăluit Teo Trandafir despre Mircea Badea: „O să spun asta, deși sunt convinsă că nu o să-i placă”

Da, am fost un copil căruia i-au lipsit multe de Crăciun, la care Moșul nu a venit întotdeauna, pentru care masa de Crăciun arăta puțin diferit de o masă zilnică… Poate, acesta este motivul pentru care, azi, mă bucur de Crăciun, de brazi, podoabe, colinde, daruri, dar nu îl aștept. Îl las pur și simplu să vină, când vrea și cum vrea el! – a mai mărturisit vedeta de la Kanal D.

„Crăciunul nu este despre tăiatul porcului și mâncăruri!

Anul tecut, Teo povestea că și-a petrecut Crăciunul acasă, împreună cu fiica ei, Maia (17 ani), într-un mod cât mai liniștit.

Acasă, ca toată lumea. Niciodată nu am fost fost un fan al marilor chermeze. Înainte mergeam la un hotel unde mă feream de pofticioși. Ne bucurăm de timpul petrecut împreună, ne uităm la televizor. Crăciunul este despre altceva, nu despre tăiatul porcului și mâncăruri. Are un substrat spiritual, este o perioadă de cumpătare – spunea Teo, pentru click.ro.

Citeşte şi: Teo Trandafir, la un pas de moarte: „Nu puteam să respir”

Cât despre meniul de Crăciun, Teo nu se declară mare fană a preparatelor tradiționale românești, ea și fiica ei preferând mâncăruri mai lejere.

Am mulți prieteni care livrează. Este posibil ca de Crăciun să mâncăm grecește. Suntem amatori de mâncare ușoară și avem un restaurant grecesc foarte bun în zonă, în care avem încredere. O să mâncăm plăcintă cu spanac (spanakopita), kokkinisto (tocană de vițel în sos de roșii) și ce ne vor mai propune cei de la restaurant.

Foto – Facebook

Ultima modificare decembrie 22, 2022 11:40 am