Dan Negru, mesaj pentru candidații la alegerile din 2025: „Să ne găsim măsura”. Ce spune despre Crin Antonescu și Călin Georgescu

.

Dan Negru s-a adresat tuturor candidaților la alegerile prezidențiale din 2025, în plin scandal electoral, generat de invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu de către Biroul Electoral Central. În acest context, prezentatorul de la Kanal D a criticat Televiziunea Română pentru că nu a acoperit deloc acest subiect pe posturile sale.

Dan Negru, rugăminte pentru candidații la alegerile din 2025

Dan Negru (54 de ani) i-a rugat pe toți candidații la alegerile prezidențiale din 2025 să nu se mai folosească de credința lor în Dumnezeu pentru a atrage simpatia votanților.

„I-aș ruga pe TOȚI candidații să nu-l mai pună pe Dumnezeu pe afișele electorale. În discursurile lor, TOȚI – europeniști, suveraniști, progresiști și de care or mai fi – l-au luat pe Dumnezeu agent electoral. TOȚI duc numele Domnului în deșertul electoral. Mereu a fost așa!”, și-a început Dan Negru postarea pe Facebook.

Citește și: „Eu nu mai pun «botu» la frică.” Ce spune Dan Negru despre Călin Georgescu și Crin Antonescu

Ce spune despre Crin Antonescu și Călin Georgescu

În continuarea aceleiași postări, Dan Negru a amintit dezbaterea dintre candidații Ion Iliescu și Emil Constantinescu din anul 1996.

„Cafteala dintre IliESCU și ConstantinESCU s-a dat tot cu Dumnezeu și cu întrebarea pusă de un «Escu» altui «Escu»: «Domnule …ESCU, credeți în Dumnezeu?» Nu s-a schimbat nimic! Suntem tot «Escu» vs «Escu», fiecare cu Dumnezeu pe afișe electorale. Mă bucur că religia e în discursuri, oricine le-ar spune! Dar să ne găsim măsura…

Tuturor le las vorba asta: «Dacă cineva zice: Iubesc pe Dumnezeu, și urăște pe fratele său, este mincinos. Căci cine nu iubește pe fratele său pe care-l vede, cum poate iubi pe Dumnezeu pe care nu-L vede?» ( Ioan 4:20)”, a încheiat prezentatorul de televiziune.

Postarea lui Dan Negru are peste 10.000 de aprecieri și sute de comentarii.

„Corect! Dar nu uita, Dane, că președinții americani spun: «Așa să-mi ajute Dumnezeu! Nimic nu se întâmplă fără voia lui Dumnezeu!». Nu comparăm pe Escu din coaliție cu cel care ne spune de câteva luni că România nu mai are nevoie de nimic pentru că-l are pe Dumnezeu!”, a comentat cineva.

Citește și: Dan Negru reacționează la apropierea dintre Donald Trump și Vladimir Putin: „Țicniți și de-o parte și de alta”. Ce spune despre Elon Musk

Dan Negru a criticat Televiziunea Română în contextul invalidării candidaturii lui Călin Georgescu

Ulterior, Dan Negru a criticat Televiziunea Română pentru că nu a acoperit subiectul invalidării candidaturii lui Călin Georgescu și protestele violente care au urmat.

„La ora 23:35, aseară, când totul fierbea, televiziunea statului român, TVR, sforăia. În fotografie am atașat programul TVR de ieri, la 23:35. Au și un post de știri, TVR INFO, care la ora aia difuza o reluare! Când mai faceți proteste, faceți-le în orele de program, să le prindă și TVR-ul”, a scris Dan Negru pe rețelele sociale.

Prezentatorul de la Kanal D susține că intenționat sunt puși „incompetenți în funcții” publice, pentru ca încrederea în stat să fie erodată.

„Bugetul anual al televiziunii publice este între 80 și 100 de milioane de euro. Am colegi admirabili în TVR conduși mereu de o șleahtă de politicieni. TVR, CFR, TAROM… statul român. Totul trebuie să pară distrus, ca să-ți pierzi încrederea în stat. E simplu să faci asta: pui incompetenți în funcții… Ei nici măcar nu-și vor da seama că de aceea au fost aleși! Ca să îți dai seama că ești prost, trebuie să te ducă mintea. «Televiziunea fabrică oameni ușor de guvernat», spunea Woody Allen”, a încheiat Dan Negru.

Foto: Facebook

Ultima modificare martie 10, 2025 11:43 am

PE ACELAȘI SUBIECT
    
Vedete din Romania Vedete internationale