Ioana Blaj a dat din casă. Ce spune despre soacra Ruxandra Ion și rolul din serialul Lia: “Cred că e mai mult decât fericită”/ Exclusiv

Distribuită anul trecut în primul ei rol negativ, Ioana Blaj a fost o adevărată surpriză pentru publicul telespectator al Antenei 1, care era obișnuit cu ea doar interpretând personaje pozitive. Nora Ruxandrei Ion spune că nici măcar nu a fost în cărți pentru serialul “Lia, soția soțului meu”, unde a fost chemată pe ultima sută de metri, după mai multe încercări de a găsi persoana potrivită pentru a o interpreta pe Alice, o tipă insuportabilă și rea. De fapt, nimeni nu o vedea pe Ioana Blaj în această postură, așa că i s-a dat pe mână personajul abia în urma castingului, când a demonstrat că poate să și-l asume cu lejeritate.

În exclusivitate pentru UNICA.ro, Ioana Blaj ne-a povestit despre feedbackul primit pe de o parte din partea telespectatorilor, pe de alta din partea soacrei sale, producătoarea Ruxandra Ion. Actrița spune că a avut șansa să învețe meseria de la regretatul Ion Cojar, fiind ultima generație îndrumată de acesta.

Ioana Blaj, despre rolul negativ pe care îl joacă în “Lia, soția soțului meu” și feedbackul primit de la soacra Ruxandra Ion

În ciuda faptului că interpretează un personaj antipatic, nora Ruxandrei Ion a găsit o manieră de a-l face autentic și oamenii ajung să o asocieze cu Alice chiar și pe stradă.

“Da, din Alice nu mă mai scoate lumea. Este un feedback bun, chiar am fost surprinsă în momentul în care am văzut că personajul chiar a ajuns la oameni, exact așa cum l-am creat”, ne-a povestit actrița despre impactul pe care l-a înregistrat primul ei rol negativ.

Chiar și reacțiile Ruxandrei Ion validează munca pe care Ioana o depune pentru ca firul epic al dramei să aibă un curs firesc. “Cred că îi place. Nu știu, Ruxandrei cred că îi plac audiențele, adică în momentul în care audiențele sunt sus și personajele prind, cred că e mai mult decât fericită”, a declarat, pentru UNICA.ro, Ioana Blaj.

Citește și: Ruxandra Ion l-a vrut pe Florin Piersic în serialul „Lasă-mă, îmi place! Camera 609”, de la Antena 1. De ce a refuzat actorul propunerea / Exclusiv

Citește și:  Ruxandra Ion, secretul din spatele serialelor de succes. Cum alege actorii pentru producțiile sale: „Încercăm să fie diferit”. Video Exclusiv

Citește și:  Schimbările făcute de Ruxandra Ion în serialul „Lia – Soția soțului meu” după ce a aflat de afecțiunea protagonistei Ana Bodea

Citește și:  Ioana Blaj, dezvăluiri după 10 ani de relație cu soțul ei, Ducu Ion: “Tot timpul am crezut că o să am și o fată”/ Exclusiv

Acest rol este o premieră pentru ea și s-a străduit să facă față provocării. Iar feedbackul primit denotă că își face treaba cum trebuie. “Nu m-am gândit niciodată la rezultat, dar am știut ce am investit în rolul ăsta și plăcerea cu care l-am făcut și mă gândesc că o dată ce faci lucrurile cu plăcere și cu dedicare și cu inspirație, nu au cum să nu ajungă și la oamenii de acasă”, a mai spus, pentru UNICA.ro, Ioana Blaj.

Cum se înțeleg Ioana Blaj și Ruxandra Ion: “Nu am intrat în relație gândindu-mă la mama lui Ducu”

Actrița susține că faptul că este căsătorită cu Ducu Ion nu a schimbat cu nimic lucrurile și că își ia în serios fiecare rol pe care îl primește în urma castingului. “Nu am intrat în relație gândindu-mă la mama lui Ducu, nu. Am intrat în relație ca orice femeie îndrăgostită și atât”, a punctat ea.

De ani buni, Ioana Blaj și Ruxandra Ion lucrează împreună, reușind să delimiteze sfera profesională de viața de familie. “Este o relație foarte ok, ne înțelelegem foarte bine atât pe platou cât și acasă. Ne înțelegem foarte bine, ne respectăm reciproc, asta mi se pare că e cel mai important în orice tip de relație”, a subliniat ea.

Vrea să revină în teatru în 2024

Dincolo de orice rol sau orice premiu, Ioana Blaj spune că pune familia pe primul plan, iar de când a devenit mamă și-a dorit să petreacă timp suficient alături de Filip și de Tudor. Așa că și-a stabilit prioritățile în ceea ce privește actoria. Acum, că băieții sunt mai mari – au 8, respectiv 6 ani, actrița plănuiește să își reia la teatru întâlnirile cu spectatorii.

“Nu mă vedeți la teatru, pentru că nu am timp de teatru, din păcate. Poate la anul. Nu am făcut teatru de când m-am întors pe platouri, după ce am născut copiii, exact din cauza asta, pentru că mi-am dorit mai mult timp cu ei și a trebuit să renunț la ceva”, a mai spus, pentru UNICA.ro, soția lui Ducu Ion.

Ioana Blaj a fost studenta lui Ion Cojar

Ioana Blaj a simțit o chemare spre actorie, pe care a și urmat-o și e fericită cu drumul pe care și l-a ales. A avut norocul să aibă drept profesori de renume, care, prin puterea exemplului, i-au fost adevărate modele.

“Am simțit că doar asta pot să fac și doar asta îmi place să fac. De mică eram atrasă, întotdeauna dădeam spectacole acasă pentru părinți, îmi plăcea să prezint spectacolele de la școală, să ies în evidență, să fiu văzută. Am intrat din prima încercare la facultate. Am terminat la clasa domnului Ion Cojar, nu ne-a putut duce până la final pentru că a decedat, am fost ultima lui generație și la clasa domnului Titieni. A contat foarte mult să am niște profesori de talia dânșilor”, ne-a explicat Ioana Blaj faptul că nu a ales întâmplător o carieră în lumina reflectoarelor și în fața publicului.

Sursa foto: PR/ Instagram