Cum a scăpat Simona Țăranu de acnee. „Nu îmi lipsește masajul cu piatră naturală”/ Exclusiv

Simona Țăranu s-a luptat mulți ani cu acneea, iar după câteva drumuri la dermatolog și-a schimbat radical rutina de îngrijire. Deși se știe că machiajul pentru televiziune usucă pielea, iar ea e nevoită să îl aplice uneori din oră în oră, felul în care îmbină produsele face minuni.

Prezentatoarea de la Digi 24 poate fi admirată pentru tenul catifelat pe care îl are și pentru felul în care își pune în valoare trăsăturile. Simona Țăranu nu se abate, însă, de la machiajul cu piatră naturală, iar procesul de demachiere e făcut ca la carte.

Iată ce mărturisiri face despre regulile ei în materie de frumusețe pentru UNICA.RO!

Citeşte și: Simona Țăranu și soțul ei, dependenți de călătorii: „La câți bani am cheltuit, cumpăram lejer un apartament într-o zonă bună” / Exclusiv

Citeşte și: Alimentele la care a renunțat Simona Țăranu ca să își păstreze silueta și să nu mai aibă probleme de sănătate / Exclusiv

Simona Țăranu: „Nu mă ghidez după sfaturi, social media, păreri ale vecinelor”

„Consult medicul dermatolog în permanență. Nu mă ghidez după sfaturi, social media, păreri ale vecinelor. Suntem foarte diferiți, chiar și medicul îmi oferă variante, pentru că nu are de unde să știe dinainte la ce reacționează mai bine pielea mea. Machiajul pentru televiziune încarcă mult tenul, și pielea are nevoie de o atenție specială. Demachierea trebuie făcută ca la carte. Acesta este primul pas.

Pielea trebuie să fie curată, apoi aplic produsele din rutina de seară (care conțin retinol), serum, cremă de ochi hidratantă. Iar din ritualul de dimineață nu îmi lipsește masajul cu piatră naturală, semiprețioasă, quartz (câteva mișcări circulare pe
gât, obraji și frunte), serumul cu vitamina C, crema de ochi hidratantă, apoi crema regenerantă cu SFP 50”, spune Simona Țăranu, pentru UNICA.RO.

Citeşte și: Simona Țăranu a fost în Capri în același timp cu Michael Douglas și Catherine Zeta Jones. Ce a povestit despre prețurile restaurantelor / Exclusiv

Citeşte și: Mihai Călin, nevoit să slăbească. Schimbările alimentare făcute de actorul din serialul „Lasă-mă, îmi place! Camera 609″ / Exclusiv

Masca o aplică săptămânal, chiar de 2, 3 ori pe săptămână. „În special măștile pentru hidratare în profunzime, pentru că machiajul pentru televiziune usucă mult pielea. Cei mai importanți pași pe care nu îi omit niciodată rămân demachierea, aplicarea SPF- ului în fiecare zi, și măștile hidratante ori de câte ori îmi permite timpul”, adaugă Simona Țăranu.

Simona Țăranu: „Machiajul pentru televiziune usucă pielea, pudra trebuie reaplicată din oră în oră”

La un moment dat, vedeta a început să aibă probleme cu acneea, iar rezolvarea a găsit-o în cabinetele de specialitate.

„Nu știu dacă din cauza acestui timp de machiaj, însă m-am luptat mulți ani cu acneea. Nimic parcă nu dădea rezultate, deși am consultat cinci medici dermatologi. Fără speranță am mers și la al șaselea medic, la recomandarea unei colege, și abia atunci i-am dat de cap.

Machiajul pentru televiziune usucă pielea, pudra trebuie reaplicată din oră în oră, pentru ca tenul să nu lucească, însă caut să restabilesc echilibrul după
ce termin emisia, așa că imediat urmează demachierea”, precizează Simona Țăranu.

„Mă rezum la masajele tradiționale, de la care nu lipsesc lună de lună”

Nu face masaj cu ciocolată sau băi în șampanie, dar există un ritual de la care nu se abate. „Mă rezum la masajele tradiționale, de la care nu lipsesc lună de lună”, susține prezentatoarea de la Digi 24.

Foto: arhivă personală, Facebook