Cătălin Botezatu, reacție nervoasă în culisele unui eveniment: „Prostia, amatorismul și oamenii care mă copiază!” / Exclusiv

Cătălin Botezatu (57 de ani), o apariție excentrică în lumea modei românești patru decenii, continuă să se facă remarcat atât pe plan național, cât și internațional, iar succesul lui a devenit sursă de inspirație pentru tinerii creatori de modă. Invitat, recent, în juriul unui concurs de frumusețe organizat în București, designerul vestimentar ne-a declarat, vizibil deranjat, că a observat cum colecțiile lui sunt copiate fără jenă de colegii din domeniul modei.

Cătălin Botezatu a cucerit podiumurile în toate colțurile lumii cu colecțiile realizate și nu de puține ori a fost numit „regele modei românești”. Pentru că atrage atenția în lumea modei și pentru că reprezintă un model în branșa lui, mulți dintre tinerii pasionați de modă au ținut cu tot dinadinsul să-l copieze, fapt flatant câteodată, evervant altă dată. În exclusivitate pentru UNICA.ro, Botezatu a declarat că are emoții de fiecare dată când apare în fața publicului cu noi colecții, iar cel mai mult îl deranjează când ideile îi sunt plagiate.

Cătălin Botezatu, după ce i-au fost copiate colecțiile: „Prostia, amatorismul și oamenii care mă copiază! Asta mă enervează cel mai tare”

„Sunt stresat când știu că nu merge ceva și că ar putea să nu meargă!” a spus Cătălin Botezatu, pentru UNICA.ro, în interviul acordat din culisele unui concurs de frumusețe în juriul căruia s-a aflat.

Întrebat ce-l enervează cel mai mult, Cătălin Botezatu a răspuns ferm: Prostia, amatorismul și oamenii care mă copiază!.

„Mă enervează că în ultima perioadă mi-am văzut… bine eu nu zic să nu te inspiri, mă bucur, sunt onorat că inspir tineri creatori, dar să copiezi muzica mot a mot, să copiezi o colecție pe care eu am făcut-o anul tecut, tu o faci imediat și culmea, știind că vii cu mine pe același catwalk la un festival. Să vii cu muzica aia, cu colecția aia la fel, bine, la fel nu e, că era ceva rău, rău. Dar, uite îți dau un exemplu, eu a făcut Animal Instinct, am prezentat la Monaco, la Festivalul de la Monaco, apoi la un festival la Cluj. A venit la acest festival la Cluj cu aceeași linie, toată lumea spunea, dar ce e prezentarea lui Botezatu? Iar pe urmă ca și coafuri niște mizerii pe cap, bineînțeles.

E ok, fă ceva, dar încearcă să nu mai copiezi! Am făcut eu White, colectia aia white dedicată Greciei, a făcut și persoana respectivă niște prostii de flori pe cap. Băi, dacă vrei vino să vorbim, să-ți dau un sfat, dar nu mai face așa ceva și te mai dai și mare când tu nu ești. Tu, de fapt, atârni doar pe la petreceri și pe la evenimente că te cheamă lumea moca. Asta mă enervează cel mai tare!

Bine, s-a întâmplat și la alte creatoare mai mari, care i-au rugat pe alți domni să le dea muzica mot a mot din alte prezentări. Și s-au dus la așa zise săptămâni ale modei la Milano, niște făcături, niște șuse, și mi-au folosit muzica cap-coadă, ceea ce m-a deranjat. Dj-ul de la Fashion TV știe asta, pentru că el a făcut muzica și l-am certat, eu spus lucrurilor pe nume”, a dezvăluit Cătălin Botezatu, pentru Unica.ro.

„Ca să faci modă și să fii Botezatu trebuie să te renaști în lup de câteva ori, să-ți sacrifici viața personală, să muncești non-stop”

Cătălin Botezatu crede că în lumea modei poate exista competiție și performanță atunci când investești toate resursele: timp, bani, creativitate.

„Oricum, ca să faci modă și să fii Botezatu, și aici nu e niciun fel de modestie, trebuie să te renaști în lup de câteva ori, să-ți sacrifici viața, viața personală, să știi că trebuie să muncești non-stop, și să știi că nu trebuie să vii la o prezentare doar cu o sacoșă de rufe și să te numești designer. Eu când plec la prezentări, plec cu containere întregi în care am de la pantofi până la ultimul accesoriu, plec cu machiaj, cu coafură, plec cu Laurent Tourette care se află în top 10 coafuri ale lumii, cu coafuri speciale, cu tot cu show, îmi realizez singur muzică, regie, coregrafie, tot, tot, asta înseamnă să fii designer!

„Eu îmi ajut toți colegii, dar ăia care mai și copiază, mai stau și cu nasul pe sus și se mai cred și designeri, vai mama lor!”

De aia spus că, da, au de învățat, îi și ajut pentru că am promovat de-a lungul timpului foarte mulți creatori, am avut sub aripa mea și au lucrat la mine, și le-am dat de lucru, și le-am permis în fabricile mele să-și realizeze colecții. Am lansat, repet, mulți creatori pe orbită și i-am ajutat. Chiar și la festivalurile mari eu îmi ajut toți colegii, dar ăia care mai și copiază, mai stau și cu nasul pe sus și se mai cred și designeri, vai mama lor! (…)

M-am săturat! Am zis să menajez, dar m-am săturat!” a precizat Cătălin Botezatu pentru Unica.ro din culisele unui consurs de frumusețe unde se afla.

Citește și: Cea mai nouă modă: stilul soție de mafiot. Animal print, blănuri, bijuterii aurii și unghii roșii

Citește și:  Cele mai ridicole creații de designer. Fusta prosop Balenciaga, ghemul Tiffany & Co. și geanta găurită Louis Vuitton sunt doar câteva / Galerie foto

Citește și: Reacția lui Cătălin Botezatu după ce o femeie i-a spus că e „gay”. „Gândește înainte! Am doi copii!”

Cătălin Botezatu: „Am inspirație pentru o sută de ani și o mie de colecții de aici încolo!”

Designerul susține că este hotărât să nu mai accepte niciun fel de compromis în cariera lui le-a transmis un mesaj tinerilor designeri care îi copiază ideile.

Am inspirație pentru o sută de ani și o mie de colecții de aici încolo! Dar dacă vreți să vă ajut, mai bine sunați-mă! (…) Că altfel vă bubui!” a încheiat Cătălin Botezatu.

Foto: Facebook