CTP, după ce USR a decis retragerea sprijinului pentru Elena Lasconi: „Vanitatea a împiedicat-o să facă gestul necesar”

.

Cu doar o lună înainte de alegerile prezidențiale, USR a anunțat că renunță la finanțarea campaniei prezidențiale a Elenei Lasconi și îl susține, pe ultima sută de metri, pe candidantul indepedent – Nicușor Dan. La scurt timp de la acest anunț, CTP a reacționat.

CTP, după ce USR a decis retragerea sprijinului pentru Elena Lasconi

Astăzi, 9 mai a.c., cu doar o lună înainte de alegerile prezidențiale, partidul USR a anunțat retragerea bugetului pentru campania prezidențială a Elenei Lasconi, susținându-l pe Nicușor Dan, candidatul independent. La scurt timp de la acest anunț, jurnalistul Cristian Tudor Popescu a avut o primă reacție privind această răsturnare de situație.

Într-o intervenție la B1TV, CTP a mărturisit că această decizie ar fi trebuit luată înainte ca Elena Lasconi să-și depună candidatura. „Decizia ar fi trebuit să aibă loc înainte depunerii candidaturii de către Elena Lasconi. Ce vedem acum este o înlăturare a candidatei USR”, a spus jurnalistul.

Acesta consideră că menținerea Elenei Lasconi pe lista electorală ar putea atrage o parte din voturile electoratului lui Nicușor Dan, scrie Adevărul.

„Rămânând pe listă, doamna Lasconi va mai lua niște voturi din electoratul lui Nicușor Dan”, a spus CTP.

De asemenea, și-a încheiat declarația spunând că, de fapt, președinta USR a obținut o parte din voturi, la alegerile anulate din 2024, doar pentru că românii au votat în disperare de cauză.

„Oamenii nu votează pentru că este frumoasă și devreme acasă, ci pentru că era într-o situație care nu mai e. Vanitatea a împiedicat-o să facă gestul necesar” de a se retrage înainte de depunerea candidaturilor, a mai spus gazetarul.

Citește și: Elena Lasconi a reacționat după ce USR a anunțat că-l susține pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale: „Nu mă retrag!”

Citește și: David Popovici a renunțat la mașina de 200.000 de euro, după controversa creată de CTP. Cu ce mașină s-a afișat olimpicul 

Citește și: CTP consolidează echipa din România prin numirea lui Andrei Brînzea în funcția de Business Development Director 

Citește și: Reacții după suspendarea Simonei Halep. CTP: „E distrugerea vieții sportive!” / Ciprian Marica: „E un handicap că este româncă!” 

Elena Lasconi, reacție după decizia USR

După aflarea veștii, că USR a decis să nu-i mai sponsorizeze campania, Elena Lasconi a reacționat dur. Politiciana nu va ieși din cursa electorală, dar este mai pregătită ca oricând să lupte împotriva contracandidaților săi.

„Nu mă retrag din cursă, sunt mai hotărâtă ca oricând. Îmi dau seama cât de putred e acest sistem. Mă aștept la orice formă de presiune. I-aș întreba pe colegii mei cât e darul și cine îl dă pentru că îl susțin pe Nicușor Dan”, a spus lidera USR în cadrul unei intervenții telefonice la postul TV Digi24.

Foto – Captură Video

Urmăreşte cel mai nou VIDEO încărcat pe unica.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News

PE ACELAȘI SUBIECT
   
Primești pe e-mail cele mai importante articole apărute pe Unica.ro!
Abonează-te la newsletter
buton