5 lucruri mai puțin știute despre trupa Coldplay. Formația susține două concerte la București, pe 12 și 13 iunie

Trupa Coldplay vine pentru prima oară în România și urmează să susțină două concerte la București, pe 12 și 13 iunie, pe Arena Națională. Biletele pentru concertele-eveniment au fost epuizate rapid, din primele zile în care s-au pus în vânzare. De ce este trupa Coldplay atât de iubită în toate colțurile lumii? Iată 5 lucruri mai puțin știute despre formația britanică!

Trupa Coldplay a redus cu 59% emisiile de carbon din timpul turneului în jurul lumii, care durează de doi ani

Turneul „Music of the spheres” al trupei Coldplay a debutat în martie 2022, iar de atunci până în prezent formația a redus cu 59% emisiile de carbon din timpul show-urilor, conform Independent.co.uk

Angajamentul trupei pentru un mediu înconjurător mai curat înseamnă un ring de dans care generează curent de la fanii care dansează la concerte, biciclete care se încarcă în timp ce pedalezi, panouri solare sau copaci plantați pentru fiecare bilet vândut.

Piesa „Politik” a trupei Coldplay a fost inspirată de atentatele din 11 septembrie 2001

„Am scris piesa pe 11 septembrie și am înregistrat-o pe 13. Eram speriați și nu înțelegeam ce se întâmplă”, a mărturisit solistul trupei, Chris Martin, conform Grammy.com „Vreau să scriu piese și să fac lucruri, pentru că nu știi niciodată ce se poate întâmpla. Trebuie să trăiești în prezent”, a completat el.

Numele original al trupei a fost Pectoralz, dar a fost schimbat după un an

Când a înființat trupa, în 1996, în timp ce era la facultate, Chris Martin a numit-o Pectoralz. Pe atunci erau doar el și Jonny Buckland în formație. Un an mai târziu, Guy Berryman, coleg de clasă cu ei, s-a alăturat formației și împreună au decis să se numească Starfish. După încă un an, în 1998, când Will Champion li s-a alăturat, trupa a primit numele pe care îl poartă și azi – Coldplay.

Citește și – Cum să te îmbraci la concertul Coldplay din București

Citește și – Trupa Coldplay, cel mai bun somnifer muzical

Citește și – Toboşarul trupei Coldplay va juca în serialul „Urzeala tronurilor”

Citește și – Fiul lui Gwyneth Paltrow și al lui Chris Martin a împlinit 18 ani și va pleca la facultate. Moses este leit tatăl lui / Foto

Citește și – Dakota Johnson și Chris Martin s-au logodit? Cum arată inelul?

Chris Martin a prevestit succesul trupei încă din 1998

O înregistrare video cu solistul Coldplay, Chris Martin, din 26 iunie 1998, îl arată cum spune următorul discurs: „Azi e 26 iunie 1998, până în 26 iunie 2002 trupa Coldplay – sau cum o să se numească ea – va fi celebră de jur împrejului lumii. Țineți minte asta”. Și chiar așa a fost, pentru că primul mare hit Coldplay, lansat pe 26 iunie 2000,„Yellow”, i-a făcut cunoscuți la nivel mondial.

@vivala.coldplay 25 years ago today, Chris Martin made a very bold prediction that they would be one of the biggest acts in the world and boy was he right! @coldplay is one of the best selling music acts of all-time with over 100 million records sold, 7 Grammys, 9 BRIT Awards, over $1 billion in tour gross revenue, and close to 20 million tickets sold over the course of 25 years! The BEST band of all time 🙌🏻 (Video credits: myself, Coldplay Youtube, and Nabil Asfari via Twitter) #coldplay #chrismartin #jonnybuckland #willchampion #guyberryman #philharvey #coldplayedit #musicofthespheresworldtour #25years #bestband #biggestband #dreamscometrue #breakingrecords #coldplaylove #ilovecoldplay #coldplayisthebest #foryourpage #fyp ♬ original sound – vivala.coldplay

Coldplay a fost singura trupă care a cântat la înmormântarea lui Steve Jobs, fondatorul Apple

Pentru că era trupa preferată a lui Steve Jobs, Coldplay a acceptat să cânte la înmormântarea fondatorului Apple, în 2011. Chris Martin și Jobs erau prieteni de mulți ani, ba chiar Jobs îi reparase laptopul lui Martin cu ani în urmă, conform The Week.com. „I-am cântat lui Steve piesa asta („Yellow”) în urmă cu 10 ani și a zis că e o prostie. A zis că n-o să reușim niciodată”, a glumit Chris Martin. În cadrul evenimentului, trupa a interpretat toate piesele preferate ale regretatului om de afaceri, adică „Viva la Vida”, „Fix You” și „Every Teardrop is a Waterfall”.

Foto – Profimedia

Ultima modificare iunie 12, 2024 4:25 pm