David Popovici, desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine la Campionatele Europene de natație de la Roma

.

David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine la Campionatele Europene de Nataţie, după cum a anunțat Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern.

David Popovici, în vârstă de 17 ani, a cucerit două medalii de aur la Campionatul European de natație pentru seniori de la Roma și a fost desemnat cel mai bun sportiv la probele masculine.

Au fost șase zile magice pentru România, care a cucerit două medalii de aur prin David Popovici, tânărul și extrem de valorosul sportiv al nostru care a uimit din nou, nu doar un continent, ci și întreaga planetă! Iar evoluțiile lui David de la Foro Italico nu puteau trece neobservate.

În această seară, la finalul probelor de înot, David Popovici a fost desemnat cel mai bun sportiv în probele masculine, iar Ruta Meilutyte (Lituania) a fost desemnată cea mai bună sportivă în probele feminin. Clasamentul a fost realizat pe baza unui punctaj, în urma celor mai bune performanțe din competiție.

La masculin, David a totalizat 1.003 puncte, pentru timpul din finala de 100 m liber (46.86 s – nou record mondial de seniori) și a fost urmat în clasament de Mykhaylo Romanchuk (Ucraina) – 982 de puncte şi de Thomas Ceccon (Italia) – 979 de puncte, a transmis Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern pe pagina oficială de Facebook.

David Popovici s-a retras de la proba de 400 m liber

David Popovici a luat medalia de aur la proba de 100 m, unde reușit să stabilească un nou record mondial: 46.86 secunde. De asemenea, a câștigat aurul și la proba de 200 m liber. Sportivul român s-a calificat și la proba de 400 m, dar s-a retras din competiție.

Antrenorul Adrian Rădulescu, împreună cu staff-ul tehnic, au decis să îl retragă pe David Popovici din finala de 400 m liber la Campionatul European de natație seniori de la Roma. Programul încărcat din perioada următoare, consumul foarte mare pe care l-ar fi avut în finală și dorința de a pregăti cât mai bine participărea la Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru) – o competiție foarte puternică – sunt motivele care stau la baza acestei decizii, a explicat Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

Cum arată acum Mariana Buică, femeia care cântărea 240 kg la 25 de ani

Oana Zăvoranu, atac nou la adresa Adelinei Pestrițu. „L-a vândut pe Vârciulică pe 1.500 de euro”

Asiana Peng, reacție după declarațiile dintre mama ei și Anamaria Prodan

Performanțele lui David Popovici

David Popovici a devenit cunoscut în întreaga lume după ce a câștigat două medalii de aur la probele de 200 și 100 de metri liber la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta. A devenit campion mondial la juniori, cu un timp de 1:43.21 de minute la proba de 200 de metri și 47:58.00 de secunde la proba de 100 m.

Este, de asemenea, al doilea înotător din toate timpurile care reuşeşte să câștige aur la probele de 100 m și 200 m liber la aceeași ediție a Campionatelor Mondiale, după americanul Jim Montgomery, care a obținut acest rezultat în 1973, la Belgrad. Totodată, este cel mai tânăr înotător din istoria României care face acest lucru.

Sursă foto: Shutterstock

Ultima modificare august 18, 2022 1:32 pm