Lantmännen Unibake, unul dintre cei mai mari producători de panificație din Europa, își extinde prezența în România prin lansarea brandului Natur`A. Noua gamă de produse, bazată pe ingrediente naturale, cu maia, fără E-uri, fără conservanți sau aditivi, este disponibilă în toate magazinele hipermarketurile Carrefour începând cu data de 20 februarie, precum și într-o selecție de magazine tip supermarket atât pe rafturile principale, cât și în standuri speciale dedicate.
O pâine autentică, fără compromisuri
Natur`A îmbină tradiția cu inovația pentru a oferi o pâine autentică, cu un gust complex și o textură echilibrată. Produsele sunt realizate într-o linie de producție de ultimă generație, care permite replicarea procesului tradițional de fabricare a pâinii la cele mai înalte standarde de siguranță alimentară, asigurând în același timp protecția angajaților. Printre sortimentele disponibile se numără ciabatta rustică cu maia, pâinea cu făinuri integrale, chiflele cu cartofi și pâinea cu măsline Kalamata, fiecare fiind coaptă pe vatră de piatră pentru o crustă crocantă și un miez pufos.
Noua sortimentație de pâine respectă principiile unei alimentații echilibrate și sănătoase, conținând doar ingrediente naturale, de origine locală (în măsura în care sunt disponibile), obținute prin practici sustenabile. Pâinile Natur`A reprezintă o bună sursă de fibre și cereale integrale, fermentate natural cu maia și îmbogățite cu ingrediente atent alese, precum semințe sau legume.
Activări de shopper pentru lansare
Pentru a marca această lansare, Natur`A și Carrefour au organizat activări de shopper în magazinele din București. Consumatorii au avut ocazia să deguste pâinea, să descopere procesul de coacere tradițional și să participe la activități interactive cu premii.
„Ne dorim ca fiecare consumator să înțeleagă diferența dintre o pâine obișnuită și una coaptă pe vatră din piatră. Prin aceste activări, oferim o experiență directă cu produsele noastre, menită să educe și să inspire obiceiuri alimentare mai sănătoase,” a declarat Viorel Ognean, Director General, Lantmannen Unibake.
În continuare, clienții Carrefour au ocazia de a degusta diferite sortimente din gama Natur`A în raionul Brutărie, și pot beneficia de promoții săptămânale atractive.
„Ne dorim să aducem pe rafturile magazinelor noastre produse cu ingrediente naturale, de cea mai bună calitate. Gama de produse Natur`A răspunde întocmai acestei viziuni și ne bucurăm că le putem oferi clienților noștri varietăți de pâine autentică, din maia, cu beneficii atât pentru sănătate, cât și gust. În acest fel, ne reafirmăm angajamentul de a susține un stil de viață echilibrat și de a pune la dispoziție produse care respectă atât tradiția, cât și cerințele consumatorilor moderni”, declară Radu Gherman, Director de Achiziții Produse Ultra-Fresh, Carrefour România.
Investiție de 100 de milioane de euro și extindere națională
Lansarea Natur`A în Carrefour face parte dintr-o investiție de 100 de milioane de euro, destinată extinderii capacității de producție și creșterii accesului consumatorilor la produse de panificație de înaltă calitate. Această investiție a permis construirea unei noi brutării în Pantelimon, adiacente celei existente pentru chifle de hamburgeri, devenită funcțională la începutul anului 2024. Noua unitate poate acomoda trei linii de producție și permite atât deservirea pieței locale, cât și a altor țări din regiune.
Estimările arată că până la sfârșitul anului 2025, Natur`A va avea aproximativ 280 de angajați. Întregul proiect de investiție presupune crearea a peste 300 de noi locuri de muncă pe lângă echipa inițială de 130 de oameni din cadrul Lantmännen Unibake România.
„Această investiție reflectă angajamentul nostru de a transforma industria panificației prin produse de înaltă calitate, păstrând tradiția coacerii pe vatră și folosind ingrediente curate,” a adăugat Viorel Ognean, Director General, Lantmannen Unibake.
Despre Lantmännen Unibake
Lantmännen Unibake este unul dintre cele mai mari grupuri de panificație din Europa, comercializând produse proaspete și congelate în peste 60 de țări. Grupul are peste 6.000 de angajați și operează 30 de brutării în 13 țări, ducând mai departe o tradiție de peste 250 de ani în producția de pâine de calitate.
Despre Carrefour
Carrefour România le oferă clienților săi un univers de posibilități de a face cumpărături. Singurul retailer omnichannel din România, Carrefour le oferă clienților experiențe de cumpărături cu ajutorul aplicației mobile și a caselor de marcat Self Service, în magazine, prin serviciile de online shopping cu livrare acasă, prin BRINGO, Glovo și Tazz sau cu opțiunea Click & Collect de pe www.carrefour.ro sau www.cora.ro.
Odată cu achiziția operațiunilor România Hypermarche SA, Carrefour ajunge la peste 450 de magazine, în 113 orașe din țară și ajunge în top trei jucători de pe piața de retail din România, fiind un angajator de top certificat (2023, 2024) pentru peste 17.000 de angajați.
Compania susține comunitățile în care activează prin programe și inițiative naționale pe termen lung, cu impact pozitiv în societate: Deschidem Vinul Românesc, Creștem România BIO, Grădina Noastră și Poftim Brânză Românească sau Plata cu PET. Platforma Act For Good transformă cumpărăturile într-o experiență personalizată cu impact social. Fiecare sesiune de shopping le poate aduce utilizatorilor puncte de loialitate, prin care pot face fapte bune, dar pot și beneficia de reduceri și oferte personalizate.
Carrefour România operează în România prin trei entități juridice principale: Carrefour România S.A., Supeco Investment SRL și, din noiembrie 2023, România Hypermarche S.A.
Produsele Natur`A sunt deja disponibile în hipermarketurile Carrefour și vor fi distribuite la nivel național până la sfârșitul lunii februarie. Pentru mai multe detalii, accesați pagina dedicată Natur`A sau urmăriți comunicările Carrefour.
Ultima modificare martie 14, 2025 12:16 pm