Cei mai tineri nominalizați și câștigători ai Premiului Oscar din toate timpurile. Ei sunt copiii-vedetă ai Hollywood-ului

Academia Americană de Arte și Științe Cinematografice oferă distincții actorilor cu adevărat talentați, indiferent de vârsta lor. De-a lungul istoriei Premiilor Oscar, au existat și câteva cazuri, puține, dar notabile, de actori minori, sub 14 ani, recompensați cu celebra statuetă din aur și cu aprecierea publicului și a colegilor de breaslă. Iată cine sunt copiii vedetă care au avut onoarea de a fi nominalizați sau de a primi un premiu Oscar la o vârstă foarte fragedă.

Premiile Oscar pentru minori

Premiul Oscar pentru minori este un premiu special, onorific, al Academiei, acordat pentru recunoașterea contribuției remarcabile a artiștilor interpreți minori în industria filmului și a divertismentului.

Tatum O’Neal

Tatum O’Neal și tatăl ei, Ryan O’Neal în Paper Moon (1973)

Actrița Tatum O’Neal (n. 5.11.1963) avea doar 10 ani când a devenit cea mai tânără persoană care a câștigat vreodată un Premiu Oscar în 1974. A primit distincția pentru „Cea mai bună actriță în rol secundar” pentru prestația sa din „Paper Moon”, comedia în care a jucat alături de tatăl ei, Ryan O’Neal.

Câțiva ani mai târziu, Tatum și-a continuat cariera cu roluri notabile în filme precum “The Bad News Bears”, „Nickelodeon” și „Little Darlings”, dar a apărut și în serialele de televiziune “Sex and the City”, „8 Simple Rules” și „Law & Order: Criminal Intent”.

Shirley Temple

Shirley Temple

În 1934, actrița copil Shirley Temple (23.04.1928 – 10.01.2014) a primit primul premiu al Academiei pentru minori la cea de-a șaptea ediție a Premiilor Oscar. Avea doar 6 ani pe atunci. După performanța ei, premiul onorific pentru minori a mai fost acordat altor unsprezece copii actori și actrițe sub vârsta de 18 ani. Printre aceștia s-au numărat Mickey Rooney, Judy Garland și Hayley Mills.

Shirley Temple fost actriță, cântăreață și politiciană americană. În perioada Marii Depresiuni, Shirley considerată un copil-minune și a rămas în istoria cinematografiei datorită modului ei genial de interpretare. Dintre filmele celebre în care a jucat Shirley Temple amintim ”The little colonel” (1935), ”The Little Princess” (1939), „Wee Willie Winkie” (1937), „Young People” (1940), “I’ll be seeing you” (1944),“Honeymoon” (1947) sau “Mr. Belvedere Goes to College” (1949).

Justin Henry

Dustin Hoffman, Meryl Streep și Justin Henry in „Kramer vs. Kramer”, 1979

La  doar 8 ani, actorul Justin Henry (n. 25.05.1971) a fost nominalizat la Oscar 1980 pentru „Cel mai bun actor în rol secundar” pentru apariția în drama „Kramer vs Kramer”. Justin a devenit astfel cel mai tânăr actor care a fost nominalizat vreodată cu un Oscar. Deși nu a câștigat, pelicula respectivă a primit premiul pentru „Cel mai bun film”, iar actorii Meryl Streep și Dustin Hoffman au câștigat ambii câte un Oscar pentru rolurile lor în film.

Citeşte şi: Premiile Oscar 2024 – tot ce trebuie să știi. Ce cadouri fabuloase vor primi nominalizații din acest an

Citeşte şi: 10 cele mai proaste discursuri de la Premiile Oscar. Sean Penn, Gwyneth Paltrow și Sam Smith, glume neinspirate, emoții disimulate și declarații eronate / Video

Citeşte şi: Irina Margareta Nistor, predicții înainte de Premiile Oscar 2024. „E o bombă de la un cap la altul”. Filmul cu cele mai mari șanse

De-a lungul carierei sale ca actor, Justin a jucat în “Martin’s Day” (1985), “Sweet Hearts Dance” (1988), “Finding Home” (2003), “My Dinner with Jimi” (2003), “The junor defenders” (2007), “Reaper” (2014) și “On cinema” (2019).

Quvenzhané Wallis

Quvenzhane Wallis în Beasts of the Southern Wild (2012)

În timp ce mulți tineri nominalizați la Premiile Academiei primesc distincții pentru cel mai bun actor sau actriță în rol secundar, nominalizarea la Oscar a lui Quvenzhané Wallis (n. 20.08.2003 ) se află într-o altă categorie. A jucat în filmul „Beasts of the Southern Wild”, din 2012 , și a fost inclusă pe lista nominalizărilor la Oscar pentru „Cea mai bună actriță” anul următor, la vârsta de 9 ani, devenind astfel cea mai tânără nominalizată din istoria categoriei. Ea a pierdut premiul în fața lui Jennifer Lawrence, care a fost recompensată pentru rolul din „Silver Linings Playbook”.

Foto – Profimedia / Hepta